Čarodějnice ze Salemu

19. června 2010 v 23:58
Jeden z nejhysteričtějších - a také posledních honů na čarodějnice vypukl v devadesátých letech 17. století v Salemu v dnešním americkém státě Massechusetts. V tu dobu stíhala obyvatelstvo Nové Anglie jedna nesnáz za druhou. Ve vzduchu visela hrozba francouzského útoku i nájezdu amerických Indiánů, na moři číhali piráti, přišla epidemie černých neštovic, daně byly nesnesitelné, zima krutá a spory o hranice a pozemky se táhly - to vše podporovalo pocit, že v okolí řádí ďábel.


Proces s 141 lidmi obviněnými z čarodějnictví začal v lednu 1692. Na jeho počátku stálo nevysvětlitelné sténání a křik několika malých venkovských děvčat, která se svíjela a žalovala, že je očarovalo několik místních žen. Původním žalobcem byla devítiletá Elizabeth Parrisová, která začala dostávat záchvaty, vydávat podivné zvuky a celá se kroutit, což bylo považováno za dílo čarodějnic - a její jedenáctiletá sestřenice Abigail Williamsová. Později se záchvaty objevily i u několika starších svědkyň včetně Ann Putnamové a Mary Warrenové. Když dvacetiletá Sarah Churchillová odmítla svědčit proti svému pánovi Georgi Jacobsovi, ostatní dívky se rozhodly, že jí donutí změnit postoj, a obvinily z čarodějnictví i ji.

Prokurátoři zastávali názor, že ďábel užívá zlé lidi, aby poškodil dobré: protože však chce škůdce hájit. vytvořil jim přízračné dvojníky, takže zatímco tihle tito zloduchové trýznili své oběti, jejich přízrační dvojníci se jinde zaobírali nějakou nevinnou činností. tak vzalo za své jakékoli alibi, jímž se obvinění mohli hájit. Salemské procesy nebyly jediným honem na čarodějnice v americké kolonii, jsou však procesem nejlépe doloženým. Během této parodie na spravedlnost bylo oběšeno 19 lidí včetně George Jacobse. Osmdesátiletého Gilesa Coryea utýrali na poli k smrti a Sarah Osbornová, jedna z prvních obviněných, zemřela ve vězení v očekávání rozsudku. Poslední popravy byly vykonány v září 1692. Netrvalo dlouho, jen do konce ledna 1693, a soudcové opustili přesvědčení o přízračných dvojnících a další rozsudky za čarodějnictví nebyly možné.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katty›S Katty›S | Web | 20. června 2010 v 0:04 | Reagovat

hezký <3

2 Robertfeank Robertfeank | E-mail | Web | 28. června 2018 v 12:12 | Reagovat

Для того, чтобы избежать дополнительных расходов при возведении дома составляют смету. http://buuilding.byethost12.com/  Но недобросовестные строители находят, как «вытянуть» из заказчика еще больше денег. Мы расскажем о тех уловках, которые встречаются чаще всего.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama