Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo

21. června 2010 v 20:14 |  Knihy
Edgar allan poe
Je tu další notoricky známá kniha ;)


Děj se odehrává ve španělském Toledu v blíže neurčené době. povídka je psána v ich-formě což zvyšuje její působivost, neboť je založena především na vnitřním prožitku hrůzy, kterou pociťuje odsouzenec k smrti.
   Vypravěč je téměř v bezvědomí, když vyslechne rozsudek smrti od černě oděných inkvizitorů v ponuré místnosti osvětlené sedmi vysokými svícemi na stole. Poté se probouzí z mdloby v temné místnosti a pouze hmatem zkoumá její rozměry a tvar. Přitom náhodou zjistí, že uprostřed je díra, do které by málem spadl. Vyčerpán předchozím mučením a psychickým vypětím posledních hodin usíná.
    Nad odsouzencem se pohybuje kyvadlo s ocelovým ostřím a pomalu klesá níž a níž nad část jeho trupu, kde je srdce. Kobka byla plná krys. Vězeň ve smrtelné hrůze pomazal zbytky nechutného jídla, které měl v misce, svá pouta a krysy je překousaly. V posledním okamžiku unikne kyvadlu, ale rozžhavené stěny místnosti posouvají stále blíž a blíž k jámě. Vypravěč již v mdlobách padá do jícnu jámy, když ho zachytí ruka generála Lasalla, který se svou armádou vtrhl do Toleda a zastavil řádění inkvizice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mr. Risus Mr. Risus | Web | 22. června 2010 v 18:27 | Reagovat

jééj..to vyzerá tiež super....tie opisy a to,ako sa dialo to,čo práve prežíval,môže byť zaujímavé..:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama