Umírají, ale znovu ožívají - UPÍŘI

19. června 2010 v 16:22

Příběhy o vampýrech inspirovaly řadu románů a filmů. Vysoký, tmavovlasý a zlověstně působící herec Bella Lugosi se stal ideálním představitelem hraběte Draculy, vytvořeného Bramem Stokerem.

V roce 1732 se vojenský lékař Johannes Fluckinger vydal do vesnice Medvedža (na území bývalé Jugoslávie), aby tam prošetřil zprávy o úmrtích, která prý měli na svědomí upíři. Vesničané mu vyprávěli o jistém Arnodu Paoleovi, který asi před pěti lety spadl z valníku a zlomil si vaz. Paole prý předtím tvrdil, že ho obtěžoval upír a že se prý musel potřít jeho krví a pozřít hlínu z jeho hrobu, aby se ho zbavil.


Když pak Paoleho pohřbili, začali si lidé z okolí stěžovat, že je pronásleduje a ohrožuje, a čtyři zemřeli. Čtyřicet dní po jeho smrti vykopali vesničané Paoleovu mrtvolu a zjistili, že mu z očí, z nosu, z úst a z uší teče čerstvá krev. Kůže a nehty mu už odpadly, ale začínaly znova dorůstat. Fluckinger zaznamenal, že vesničané z tohoto usoudili, že Paole je skutečně upír, a tak mu probili srdce kůlem, jak bylo u nich v takových případech zvykem, a mrtvola při tom slyšitelně zasténala a bohatě krvácela. Tělo pak spálili a stejně naložili s ostatními čtyřmi mrtvolami, ze kterých - protože je zahubil upír - se rovněž stali upíři.

Vesničané Fluckingera ujišťovali, že i člověk, který pozře maso z krávy napadené upírem, se sám promění v upíra. Když otevřel hroby sedmnácti lidí, kteří zemřeli ve třech předcházejících měsících, našel v nich mrtvoly s podobnými znaky, jaké mělo tělo Paoleovo.

Objevil Fluckinger opravdu vampýry? většinu tradičních upírských příznaků na mrtvolách lze vysvětlit přijatelným způsobem jako výsledek normálních posmrtných procesů. K takovým hrůzu nahánějícím jevů dochází především tehdy, když je hrob mělký - a je vcelku pochopitelné, že osoby folklorně předurčené k upírství, například oběti vraždy moru, bývaly často pohřbívání velmi narychlo. Podle folklorních představ pije upír - živá mrtvola - krev nejen proto, aby ze svých obětí vysál životní sílu a nakazil je, ale také aby mohl znovu ožít. Víra, že jacísi vampýrům podobní tvorové šíří epidemie, existovala už ve 12. století, kdy jeden kronikář zapsal, že vzduch zasmrádl a pokazil se, když toto páchnoucí a rozkládající se tělo bloudilo krajinou, a v důsledku toho vypukl strašlivý mor. Na ochranu proti upírům se používal česnek. Jeho  vůně prý rovněž rozptylovala puch mrtvol a zabraňoval šíření nákazy.


Kandidáti upírství skuteční upíři patří do východní Evropy - vampir - je maďarský název, nosferatu rumunský. Předpokládalo se, že je lze zničit podobnými metodami, jaké se používaly proti strašení duchů- pochování na křižovatce, probodnutí srdce kůlem, oddělení hlavy od těla nebo spálením. Věřilo se, že obdobně jako jiné zlé bytosti je možné zabít stříbrnou kulkou a zahnat na útěk krucifixem. Obzvlášť náchylní k tomu, aby se z nich stali upíři, jsou hříšníci, sebevrahové, čarodějové a alkoholici. Dalšími rizikovými skupinami jsou děti, které se narodily už s vyvinutými zuby, oběti vražd, jež zůstaly nepotrestány, a neboštíci, kterým se nedostalo křesťanského pohřbu.

Odedávna byla součástí upírských legend erotika. Na Bálkáně se vypráví o mrtvých manželech a manželkách, kteří vstávají z hrobů. aby si na svých dosud žijících partnerech vynutili plnění manželských povinností. Svobodní vampýři navštěvují mladé osoby opačného pohlaví. Erotický prvek je jedním z důvodů, proč se upíři objevují v hororových gotických románech a v básních romantiků. Tato nová role také upíry vynesla z roviny vesnické na úroveň aristokratickou.


Rodí se Dracula v anonymním bestselleru z roku 1847, který nesl název Upír Varney čili Krvavý svátek, se sir Francis Varney vyznačoval očima, které byly kovově chladné, pařátovými prsty, ostrými zuby a zálibou v ženách. Carmilla, kterou Sheridan Le Fanu vydal v roce 1870, uvedl krásnou mladou upírku lesbických sklonů. Carmilla inspirovala Brama Stokera, aby začal shromažďovat materiál pro svého slavného upíra Drakulu, jehož příběh pak publikoval v roce 1897. Stokerův hrůzyplný transylvánský hrabě má svůj vzor ve valašském Vladovi V. (vládci území, které je te´d součástí Rumunska).

Během šesti let svého panování (1456-1464) si Vlad vysloužil přezdívku "Naražeč", protože údajně stačil narazit na kůl deset tisíc lidí. K obětem patřili i zajatci z jeho válek v rumunštině znaméná ,"syn ďábla" - odtud Dracula. Drakula, s dlouhými špičáky a hypnotickýma očima, se od té doby objevil v mnoha divadelních hrách a filmech. Elegantní a sexuálně dravý, jak ho vedle celé plejády dalších představitelů ztělesnil například Bella Lugosi představuje typického moderního vympýra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lucik lucik | Web | 21. června 2010 v 15:12 | Reagovat

upíry já miluju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama